\"Omnia vincit amor\"

Nade vším vítězí láska

Výstava Salvadora Dalí v Praze, aneb výhra uplatněna

výstava Salvadora Dalí

Výstava Salvadora Dalí  – výhra v soutěži

13.listopadu 2017 jsem pro vás sdílela článek stránky Strč prst skrz prd se soutěží o 2 vstupenky na výstava Salvadora Dalí v Praze. Bylo mi jasné, že nic nevyhraji, protože nesoutěžím. Vstupenky ovšem vyhrála má drahá přítelkyně Jitka Kulačová, které jsem to moc přála a zároveň jí tímto děkuji, že na výstavu pozvala právě mě.

Bylo náročné vymyslet společný termín, protože jsme tzv.čekaly na jaro. Ale to už zřejmě bylo, jeden jediný den. Chtěly jsme to spojit s příjemnou procházkou po Praze ap. Vstupenky měly platnost do 31.3.2018, tak jsme jely takřka na poslední chvíli, ale mělo to i své výhody. Velikonočními trhy v Praze se linula vůně svařeného vína, které nešlo odolat, a tak nám bylo teplo hned :-)

A nyní již k výstavě samotné. Pojďte s námi na malou ochutnávku.

Každé ráno zažívám při procitnutí vybranou rozkoš… Rozkoš, že jsem Salvador Dalí, a ptám se unešeně sám sebe, co zázračného Salvador Dalí dnes asi vykoná.

Tuto otázku bychom si měli pokládat povinně každé ráno my všichni, bez výjimky! (Samozřejmě tam vložíme své jméno.) Zkusíte to? Já tedy ano. To budou dny jako vymalované :-) Třeba takto…

Nebo… Kde vidíte pohár? Vpředu, či vzadu? Toť otázka, že? Něco na způsob, je-li sklenice poloprázdná, nebo poloplná. Záleží na úhlu pohledu.

Autor Salvador Dalí

Salvador Dalí, celým jménem Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Doménech (2.5.1904 – 23.1.1989)

Jeho dílo většinou řadíme k surrealistické tvorbě. Nejznámější jsou roztékající se hodinky, symbolika pro relativitu času (Albert Einstein). Dalí přišel na ten nápad, když v létě pozoroval roztékající se camembert.

Již ve 21 letech měl první samostatnou výstavu v Barceloně. O rok později se v Paříži setkal s Pablem Piccasem. který ho seznámil s pařížskými avantgardními umělci.

Podle vzoru španělského malíře Diega Velásquezesi Dalí nechal narůst svůj pověstný knír. Hloubka jeho obrazů je možná některým z nás nedohledná, ale věděli jste, že maloval např. také skici pro Walta Disneyho, nebo, že v oboru reklamy vytvořil logo pro Chupa Chups? Líbí se vám jeho design nábytku? Viz pohovka ve tvaru rtů herečky Mae Westové.

Dalí se kvalitou svého díla zařadil mezi největší světové výtvarníky. Na jeho přání je pohřben v kryptě svého muzea ve Španělsku a všechen svůj majetek a dílo odkázal španělskému státu.

Dalí vytvořil také vlastní kolekci šperků a parfém „Dalí“. Tak už se pokochejte…

Tak, a to vám bude muset pro dnešek stačit. Chcete-li vidět více, zajeďte si do Prahy na Staroměstské nám. a navštivte výstava Salvadora Dalí určitě to stojí za to. A kdyby vám to bylo málo, klidně můžete pokračovat ve druhém patře Alfonsem Muchou, nebo ještě ve třetím patře…, ale to už bych vám prozradila úplně vše, to nejde, no uznejte sami :-)

Ještě jednou velký dík Jitce, poděkování samozřejmě také Marušce Füsselové a její stránce Strč prst skrz prd, že soutěž vyhlásila a donutila nás odpočinout si (v dobrém slova smyslu) a využít možnost k perfektnímu kulturnímu zážitku.

Pokud si budete chtít i odpočinout a nebudete mít zrovna cestu do Prahy, můžete se oblažit třeba básničkami, které pro vás skládám. Najdete je na mém webu, nebo na Facebooku, ale to už asi víte :-)

S láskou Pavča

 

 

Facebook Comments
Pavlína Adamcová
Mou vášní je psaní, kterým Vás chci nejen pobavit, ale především  inspirovat, jak se nenechat limitovat a posouvat hranice. Čerpám ze svého bohatého osobní života, který sám vydá na několik knih, ale i pestrého pracovního života. Láska k lidem, pochopení a empatie mne dovedli až sem. Můj příběh najdete zde:>> Napsat mi můžete na adamcova.paja@centrum.cz
Komentáře